Hlavní navigace

Těhotenská kalkulačka

Čekáte miminko a rády byste zjistily, jaký je předpokládaný termín vašeho porodu nebo v jakém se nacházíte trimestru? Pak jsme právě pro vás připravili speciální těhotenskou kalkulačku! Tento nástroj během krátké chvíle vypočítá, kdy vás zhruba čeká porod nebo kolik zrovna může vážit váš plod. Stejně tak nabízí pro výpočet dne i týdne těhotenství kalkulačka jednoduchý způsob, jak se rychle dopátrat výsledku.

Jak pracovat s těhotenskou kalkulačkou

Chcete-li se dozvědět podrobné informace o předpokládaných důležitých termínech souvisejících s těhotenstvím, pak neváhejte použít náš kalkulátor. Stačí si vybrat ze dvou nabízených kritérií, jimiž jsou datum 1. dne poslední menstruace nebo termín porodu, který vám sdělil lékař, a kliknout na tlačítko Vypočítat. Online kalkulačka těhotenství během několika vteřin vygeneruje řadu údajů, které by vás mohly zajímat.

Jak můžete vidět, těhotenská kalkulačka zprostředkovává velké množství informací. Jejím prostřednictvím se dozvíte přesné datum prvního dne vaší poslední menstruace, den i týden těhotenství, ve kterém se zrovna nacházíte, a to včetně lékařského označení stáří těhotenství, což můžete nalézt například ve svém těhotenském průkazu.

Navíc se pomocí tohoto nástroje dozvíte také to, v kterém jste trimestru a jaký je váš předpokládaný termín porodu. Pokud by se vám to nechtělo dopočítávat zvlášť, kalkulačka nabízí rovnou i údaj o tom, kolik dní vám do porodu ještě zbývá. Dále ve výsledcích vyčtete také specifické časové rozmezí pro porod v termínu, jelikož často nastávající maminka nerodí přímo v konkrétně stanovené datum.

Nakonec vás bude určitě zajímat, jak velké může být zrovna miminko, které nosíte pod srdcem. Kalkulátor dokáže vypočítat i tento údaj. Kromě toho vám navíc poskytne informaci také o orientační váze miminka, která by měla odpovídat přibližným datům uvedeným ve standardně používaných tabulkách pro zjištění velikosti plodu.

Fáze těhotenství

Těhotenství je proces, který trvá zhruba 40 týdnů a dělí se do tří fází neboli trimestrů. Během každého z nich dochází ke zřetelným změnám ve vývoji plodu a stejně tak může nastávající maminka v průběhu jednotlivých fází pozorovat změny na svém těle. Uvedené trimestry jsou přitom rozděleny podle délky jejich trvání následovně:

  • 1. trimestr – trvá 13 týdnů. Oplodněné vajíčko se v této fázi mění na plod a začíná mít lidské rysy.
  • 2. trimestr – zahrnuje 14. až 27. týden těhotenství. V tomto období již žena začíná cítit pohyb plodu v děloze a také už je možné určit pohlaví dítěte.
  • 3. trimestr – začíná po ukončení 28. týdne těhotenství. Plod v této fázi výrazně přibírá na váze, formují se jeho kosti i dotykové receptory a orgány dítěte už by měly být samostatně funkční.

Za začátek těhotenství odborníci považují první den poslední menstruace, což je přibližně dva týdny před uskutečněným početím. Toto období se nazývá gestační věk plodu a právě první den poslední menstruace je důležitým datem pro výpočet data porodu. Během prvních dvou týdnů tělo ženy uvolňuje více hormonů a děloha se připravuje na těhotenství.

Na konci druhého týdne dochází k ovulaci a během třetího týdne k oplodnění vajíčka. V prvním trimestru se pak u maminky dostavuje ranní nevolnost. Může ale pociťovat také další nepříjemné symptomy, jako je bolest prsou, únava, pálení žáhy nebo výkyvy nálad. Na konci tohoto trimestru ji také čeká první genetické vyšetření a zároveň platí, že po 13. týdnu těhotenství výrazně klesá šance na potrat.

Ve druhém trimestru obvykle pomíjejí ranní nevolnosti a lékař může na Dopplerově ultrazvuku slyšet už zcela jasně a hlasitě srdeční tep plodu. Během této fáze jsou už také zcela vyvinuty genitálie, tudíž je možné rozpoznat pohlaví dítěte. Pokud maminka v této době k plodu promlouvá, může ji slyšet, neboť má dostatečně vyvinuté uši. Od 17. do 20. týdne pak žena začíná cítit pohyby dítěte a od 23. týdne těhotenství vzniká šance na přežití plodu při předčasném porodu.

Ve třetím trimestru by měla nastávající maminka častěji navštěvovat svého gynekologa, a to přibližně jednou za dva týdny a později jednou za týden. Lékař bude pravidelně kontrolovat děložní čípek ženy a pozorovat, jak se její tělo připravuje na porod. V tomto období je také dobré připravit se pomalu na cestu do porodnice, aby vás v den porodu nic nezaskočilo. Mějte proto předem zabalenou tašku s nezbytnými věcmi třeba i pro případ, že se miminko bude chtít na svět podívat předčasně.

V této fázi těhotenství může žena pociťovat bolesti zad, problémy se spánkem, pálení žáhy, výskyt křečových žil nebo další nepříjemné stavy, které má na svědomí zvětšující se děloha a růst dítěte. S blížícím se termínem porodu, přibližně od 37. týdne, by se postupně mělo dítě otočit hlavičkou dolů, aby mohlo bezpečně projít porodními cestami na svět.

Vývoj plodu v těhotenství

Těhotenství je složitý proces, během kterého dochází k postupnému vývoji plodu od jeho početí až po porod. Během této doby plod prochází třemi základními stádii vývoje, která jsou označována jako germinální, embryonální a fetální. Pro každou z těchto fází je přitom charakteristický určitý stupeň vývoje, kdy se formují jednotlivé tělesné struktury a orgány dítěte.

Germinální neboli zárodečné stádium je nejkratší fáze vývoje a začíná při početí v momentě, kdy dojde ke spojení spermie s vajíčkem. Oplodněním vajíčka následně vznikne zygota, která putuje do dělohy ženy. V průběhu této cesty se postupně rozdělí na dvě struktury, kdy se z jedné stane embryo a z druhé placenta. Dělení buněk pokračuje dále, až se zygota promění v blastocytu, která se uhnízdí do děložní sliznice. Pokud je tento proces úspěšný, začnou se produkovat v těle ženy hormony podporující těhotenství a zároveň se zastaví menstruace.

Embryonální stádium pak nastává od třetího týdne těhotenství a trvá přibližně do týdne osmého. V této fázi se blastocysta začíná formovat a dochází k postupnému vývoji struktury těla a pupeční šňůry. Embryo získává zřetelné lidské vlastnosti. Dochází ke vzniku jednoduchých orgánů, mezi které patří neurální trubice, z níž se později vyvine mozek a mícha. Dále se vyvíjí hlava, oči, ústa, srdce a končetiny, které mají v tomto stádiu podobu pupenů, z nichž později vzniknou ruce a nohy.

Fetální stádium pak začíná zhruba od devátého týdne a trvá až do porodu. V tomto stádiu se mění embryo na plod a v devátém týdnu je už dané pohlaví dítěte. Lékař jej však může na ultrazvuku rozpoznat až později. Postupně se v této fázi vyvíjí všechny tělesné systémy a struktury a rostou chlupy, řasy a nehty. Plod začíná hýbat končetinami, což může matka zpozorovat přibližně od 20. týdne těhotenství.

V rámci fetální fáze se také již dá odhadovat váha a délka dítěte v těhotenství. Přibližné údaje o velikosti plodu na konci každého měsíce znázorňuje tabulka níže. Je však potřeba brát v potaz, že se jedná pouze o orientační míry, kterými se nelze striktně řídit. Velikost i váha plodu je v případě každého jedince individuální.

Měsíc těhotenství Délka plodu Váha plodu
Konec 1. měsíce < 1 cm < 1 g
Konec 2. měsíce 1,6 cm 1 g
Konec 3. měsíce 7,4 cm 23 g
Konec 4. měsíce 13 cm 140 g
Konec 5. měsíce 27,8 cm 430 g
Konec 6. měsíce 36,6 cm 875 g
Konec 7. měsíce 41,1 cm 1500 g
Konec 8. měsíce 46,2 cm 2400 g
Konec 9. měsíce 51,2 cm 3500 g

Výpočet týdne těhotenství

Naše kalkulačka pro výpočet těhotenství vám neprozradí pouze orientační termín porodu, ale také zjistí, v jakém týdnu gravidity se zrovna nacházíte. Díky tomu je pak možné stanovit přibližnou váhu a délku plodu, jak bylo uvedeno výše. Pokud chcete samy umět přijít na to, který týden těhotenství zrovna absolvujete, můžete si to zkusit odvodit na základě informací o vaší poslední menstruaci.

Stejně jako počítá týden těhotenství kalkulačka, také lékaři stanovují tuto informaci podle prvního dne poslední menstruace před otěhotněním nastávající maminky. Jedná se totiž o jediné spolehlivé datum, kterým je možné se řídit, když chce gynekolog stanovit termín porodu. Výpočet délky těhotenství je pak na základě tohoto údaje poměrně snadný.

Gravidita trvá tedy zhruba 40 týdnů. První týden těhotenství se pak počítá od prvního dne poslední menstruace, nikoliv od doby oplodnění, které probíhá zhruba dva týdny po tomto datu. Abyste zjistily týden těhotenství, výpočet provedete tak, že od data prvního dne poslední menstruace sečtete všechny uplynulé týdny až do současnosti. To znamená například, pokud vaše poslední menstruace začala 5. června a dnes je 2. srpna, budete se nacházet v 9. týdnu gravidity.

Týdny těhotenství v těhotenské průkazce

Ještě před samotnými výpočty je dobré seznámit se také s tím, jak označují lékaři těhotenské týdny, neboť s tímto označením se můžete setkat například ve vaší těhotenské průkazce. Jedná se o dokument zaznamenávající průběh těhotenství a žena by jej měla mít neustále u sebe pro případ výskytu nějakých nečekaných zdravotních komplikací.

Hned na první straně této průkazky se nachází údaje o prvním dni poslední menstruace a předpokládaném termínu porodu. Někdy je v průkazce také uvedeno datum porodu zjištěné z ultrazvukového vyšetření, které bývá o něco přesnější. Na dalších čtyřech stránkách se pak nachází záznam předchorobí a stávající gravidity. Sem se zapisují veškerá vyšetření včetně jejich výsledků, která budoucí maminka podstoupila v průběhu těhotenství, jako jsou:

  • vyšetření tlaku,
  • přítomnost otoků,
  • vyšetření moči,
  • nálezy na porodních cestách,
  • poloha plodu.

Jedním z údajů v tomto dokumentu je pak právě týden těhotenství. Uvedené lékařské označení tohoto termínu však nevypadá tak, jak je člověk běžně zvyklý (tzn. 1. týden, 2. týden, 3. týden a tak dále). Místo toho má podobu dvou čísel spojených symbolem +, a to z toho důvodu, že lékaři počítají při graviditě každý jeden den. První číslo tak představuje aktuální týden a druhé dny těhotenství. Je-li například v průkazu uvedeno číslo 5+2, jedná se o pátý týden plus dva dny.

Výpočet termínu porodu

Většinu maminek bude přeci jen nejvíce zajímat předpokládaný termín porodu. Ten se dozvíte od svého ošetřujícího lékaře, ale můžete si jej zkusit vypočítat také samy. Samozřejmě je potřeba mít na paměti, že nelze s jistotou stanovit přesné datum porodu, se kterým lze stoprocentně počítat. Miminko si může s příchodem na svět dávat na čas a není nic neobvyklého, když maminka několik dnů plod přenáší. Stejně tak se poměrně často děje, že se děťátko narodí naopak předčasně.

Obvykle se pro termín porodu výpočet provádí na základě stejného údaje jako v případě zjišťování týdne těhotenství, a tím je první den poslední menstruace. Existují však další možnosti, podle kterých lékař stanovuje předpokládané datum porodu. Obecně se uvádí, že tento údaj je možné zjistit třemi následujícími způsoby:

  1. výpočet termínu porodu podle poslední menstruace,
  2. výpočet porodu podle početí,
  3. stanovení termínu porodu podle ultrazvuku.

Spíše než konkrétním datem je dobré řídit se časovým rozmezím termínu porodu. Tím je myšlen určitý časový rozsah, ve kterém může nastávající maminka dítě přivést na svět. Za porod v termínu se tak obvykle považuje rozmezí tří týdnů před stanoveným datem porodu, nebo naopak rozmezí dvou týdnu po tomto datu.

Termín porodu podle poslední menstruace

Pokud vás zajímá, jak vypočítat termín porodu svépomocí, pak opět využijete informaci o prvním dni vaší poslední menstruace před otěhotněním, tedy stejně jako v případě výpočtu aktuálního týdne gravidity. Jestliže je vám toto datum známo, jednoduše k němu připočítejte 40 týdnů, a tím se dopracujete k předpokládanému dni vašeho porodu.

Tato metoda je nejjednodušším způsobem, jak odhadnout, kdy se vaše dítě narodí, jelikož mnoho žen (zejména těch, co se snaží otěhotnět) si zaznamenává data menstruace. Počítejte ale s tím, že výsledek nemusí být vždy přesný, zvláště pokud máte nepravidelný menstruační cyklus.

Termín porodu podle početí

Kromě výše uvedeného stanovení porodu na základě data poslední menstruace je možné také určit termín porodu dle početí. Pokud znáte přesný den, kdy došlo k oplodnění, pak jednoduše počítejte 38 týdnů od tohoto data. Den, který vám vyjde, by měl představovat předpokládaný termín vašeho porodu.

Datum porodu dle početí lze touto metodou stanovit však pouze za předpokladu, že jste si jisty dnem, kdy jste otěhotněly. To znamená, že musíte přesně vědět, kdy došlo k ovulaci. Ta probíhá přibližně v polovině menstruačního cyklu, tedy asi 14 dní od prvního dne menstruace, avšak v některých případech to může být dříve, nebo naopak později. Jedná se o okamžik, kdy došlo k uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud chce žena zjistit, zda ovuluje, může tak učinit několika způsoby:

  • pomocí ovulačního testu,
  • na základě pozorování příznaků, jako je bolest prsou, vaječníků, únava, mírné zavodnění nebo poševní hlen,
  • měřením bazální tělesné teploty v době, kdy si myslí, že by mohla ovulovat.

K oplodnění pak dochází, když se vajíčko a spermie setkají ve vejcovodu. Vajíčko přitom může být oplodněno pouze do 24 hodin od jeho uvolnění z vaječníku. Spermie ale mohou ve vejcovodu přežívat až pět dní, což znamená, že k početí může dojít i pět dní po styku, za předpokladu, že během této doby došlo k ovulaci.

Termín porodu podle ultrazvuku

Od 8. týdne těhotenství je lékař schopen určit předpokládaný termín porodu také podle ultrazvuku. Nejpřesnější termín přitom dokáže stanovit, pokud sonografické vyšetření podstoupíte v 11. až 13. týdnu gravidity. V případě, že se termín porodu stanovený na základě poslední menstruace liší o 7 dní a více od termínu stanoveného ultrazvukem, pak se počítá s datem porodu zjištěným ultrazvukovým vyšetřením.

Sonografické vyšetření je v případě stanovení termínu porodu dle odborníků nejspolehlivější. Funguje na základě určování stáří plodu, při kterém se vychází z hodnoty CRL (Crown-Rump Length), což je délka plodu měřená od temene ke kostrči. Nejpozdější termín pro vyšetření, v rámci kterého se stanovuje datum porodu, je 14. týden těhotenství, což je období, kdy se současně provádí i první vyšetření pro vyloučení vývojových vad plodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).